Krystal: Morion
Krystal: Morion
Morion je kouřový křemen je krystalická forma křišťálu přirozeně se vyskytující, tmavá, téměř neprůhledná barva
Morion (z latinského morrosus, tj. „ponurý“, „temný“) je tmavě hnědá až černá neprůsvitná odrůda křemene (SiO2), přesněji odrůda záhnědy, s níž má prakticky shodné vlastnosti. Využívá se ve šperkařství a pro technické účely.
- nosí se jako amulet, který posiluje základní instinkty přežití, pomáhá při dosahování osobních i obchodních cílů a při realizaci nových nápadů
- podporuje racionální, pragmatické myšlenkové procesy, zlepšuje organizovanost mysli, soustředěnost, rozhodnost a cílevědomost
Morion neměl vždy špatnou pověst. Zpočátku jej řemeslníci používali jako šperk a ozdobný kámen:
- Mezi artefakty, nalezené při vykopávkách hrobky Tutanchamona, byly brýle vyrobené z nejtenčích talířů morionů, vybavené bronzovými luky. Vědci naznačují, že sloužily k ochraně očí faraona před spalujícími paprsky slunce.
- Ve starověkém Římě morion byl použit k výrobě tuleňů.
- Čínští mistři ve století XII. vyrobené z minerálních čoček pro brýle a lahvičky pro skladování léků.
- Ve středověku psychici a vyznavači okultismu a esoteriky se začali zajímat o mocnou energii černého krystalu. Alchymisté, kteří považovali moriona za jednu z pravděpodobných složek kamene mudrců, věřili, že s úspěšným výběrem správných kouzel je možné aktivovat tvůrčí síly, které v něm číhají.
- V Evropě druhá polovina století. V souvislosti s módou pro gotiku a dekadenci získaly výrobky z jiskřivých černých krystalů mimořádnou popularitu mezi zástupci vysoké společnosti. Vložky Morion se symboly smrti vyrytými na jejich povrchu zdobily prsteny, náušnice, přívěsky a brože a náramky a spodky lesklých černých korálků omotaných kolem krku, zápěstí a kotníků tehdejších fashionistů a dandies. Velké, komplikovaně broušené krystaly byly použity jako knoflíky pro hole vyřezávané z ebenu.
- V Rusku o tajemném černém kameni, který je nepostradatelným společníkem topazu a akvamarínů, se dozvěděli na konci 1787. století, po objevení uralských ložisek. Princezna Dashkova, která byla tehdy vedoucí Ruské akademie věd, byla ohromena krásou minerálu a byl na její rozkaz z Jekatěrinburgu dodán černý křemenný druz, posypaný malými krystaly skalního krystalu, který se stal exponát mineralogické studie.
- Morion používají lidé z Indie a Tibetu dosáhnout nirvány. Stoupenci buddhismu nazývají morionem kámen Buddhy, protože podle legendy z něj byl vyroben pohár, který dostal jako dárek od strážců.
- V XX století. morion našel uplatnění v radiotechnice: jeho krystaly, používané jako piezoelektrické prvky, umožňovaly stabilizovat rádiové vlny
Hmotnost největšího krystalu, nalezený v Kazachstánu, je 70 tun. Hmotnost krystalů vytěžených na poli Volodarsk-Volynskoye (Ukrajina) přesahuje 10 tun.
Obyvatelé starověkého Ruska spojený morion s pannou Morenou, která se proměnila ve zlou čarodějku. Podle legendy jí prsten s minerálem, který jí předložil Koshchei, zajistil nesmrtelnost.
Aby se kámen zbavil negativní energie, Uralští řemeslníci to pekli v těstě. Po tepelném zpracování byl natřen teplými odstíny žluté a byl nasycen životodárnou sluneční energií. Tuto technologii zdokonalení morionu, kterou používají moderní klenotníci, vynalezli Arabové.